
Med
Med sadrži vitamine A, D, C, E, K, B – grupe, mineralne soli, mikroelemente… kalcijum, magnezijum, jod, natrijum, kaliju, fosfor, cink…
Pročitaj više...26.04.2021
Heljda
Heljda (Fagopyrum esculentum Moench, Polygonaceae) je jestiva, medonosna i lekovita biljka. Najčešće se konzumira zimi, jer snaži, zagreva i leči. Iako heljda nije žitarica, ona u sebi sadrži sve one dobre strane koje imaju integralne žitarice. Ali u njoj ima supstanci i onoga što većini žitarica nedostaje. Ona je bogata esencijalnom aminokiselinom lizinom, koja uglavnom nije prisutna u cerealijama. Heljdino zrno sadrži proteine, masti, ugljene hidrate, minerale, biljna vlakna, vitamine, naročito vitamin E (3,8 mg), kalijum (219 mg), kalcijum (21 mg), fosfor (254 mg), gvožđe (3,2 mg), magnezijum (85 mg), zatim selen, gotove sve vitamine grupe B i znatne količine B3…
Pročitaj više...27.11.2018
Jaja – za i protiv
Težina kokošijeg jajeta prosečno iznosi 50 g – od čega 11% čini ljuska, 58% belance, a 31% žumance. Jaja su hranljiva i biološki vredna namirnica, uglavnom niske kalorijske vrednosti. Jaja kokoši iz slobodne prirode sadrže više folne kiseline i vitamina B12 nego ona dobijena na farmi. Jaja su odličan izvor prvoklasnih belančevina, vitamina A, D, B2, B12, gvožđa, cinka, kalcijuma, magnezijuma i riboflavina. Deca treba da jedu jedno do dva jajeta dnevno, naročito ako u malim količinama jedu meso. Čureća i guščija jaja su nutritivno slična kokošijim, ali su znatno krupnija. Plovčija jaja su bogatija od kokošijih, ali ih treba duže kuvati – da bi se uništile bakterije koje se u njima često nalaze
Pročitaj više...26.11.2018
Zdravlje u kapljici maslinovog ulja
Maslinovo ulje je bogato nezasićenim masnim kiselinama, koja čini od 55% do 83 % ukupnih masnih kiselina. Bogato je vitaminima A, D, E i K. Pri redovnom konzumiranju maslinovog ulja u organizam se unosi redak, a veoma potreban vitamin F. Sadržaj karotenoida, hlorofila i ukupni sadržaj fenolnih komponenti u devičanskom maslinovom ulju nakon 12 meseci skladištenja se menja. Visina alfa – tokoferola pada čak za 100 %, što navodi na zaključak da upravo ta komponenta maslinovog ulja igra značajnu ulogu kao antioksidans u uvodnoj fazi oksidacije. Uočeno je i da se u ukupnom sastavu masnih kiselina povećava postotak oleinske, objavili su španski istraživači. Užeglost ulja, jedan je od prvih znakova kvarenja, posledica je reakcija oksidacije.
Pročitaj više...26.11.2018