AVOKADO – kruškolikog je oblika, a jede se svež  ili u mešanim salatama, slatkim ili slanim jelima. Kada ga kupujete, birajte lepe tamnozelene plodove jednolične boje, bez mrlja na kori i “teške” u ruci. Sadrži mnogo vitamina C, vitamina B1, B2 ,B6 i vitamina E. Od minerala, najviše ima gvožđa i cinka. Avokado jača imuno sistem, povećava energiju organizma, predupređuje osećaj zamora. Smatra se da smanjuje količinu holesterola u krvi. Prisutni vitamini B grupe povoljno utiču na stanje kose i kože, pomažu kod ekcema, menstrualnih problema i klimakteričnih tegoba.
Veoma je poznata i njegova primena u kozmetici, pa se tako avokado, odnosno usitnjena avokadova koštica, pojavljuje kao sastojak mnogih krema za piling, kao supstanca regenerativnih maski za lice, ali koristi se i za grubu piling masažu u brojnim svetski kozmetičkim salonima.

PAPAJA – veoma je slična dinji. Jakog je mirisa i arome. Koristi se u voćnim salatama, a ide i sa kiselim mlekom. Sredina ploda je ispunjena sitnim, crnim semenkama. Iako su jestive, uglavnom se bacaju. Papaja se smatra vrhunskim čistačem organizma. Papaja sadrži 8 za život važnih amino kiselina (izoleucin, leucin, lizin, metionin, fenilalanin, treonin, triptofan, valin), koji ljudski organizam ne može sam da stvori, već ih mora uneti putem hrane. Naranđžasto-crveno  meso ploda papaje sadrži brojne vitamine i minerale.

Zbog visokog sadržaja antioksidanasa, kao što je karotin, papaja štiti naše ćelije od degenerativnih procesa i pojave malignih bolesti. Papain, enzim papaje, učestvuje u razgradnji belančevina i stvaranju za život važnih amino kiselina. Prisutni arginin, (kao i ostale amino – kiseline)  poboljšava mišićni tonus, ubrzava regeneraciju i podmlađivanje kože i razgradnju potkožnog masnog tkiva.  Prisutnost veće koncentracije arginina zaustavlja rast zloćudnih ćelija, posebno u dojci i na jajnicima, jer aktivira antitumor hormon HGH, koji je odgovoran za regeneraciju ćelija.
Enzim papain omogućava i razgradnju belančevina koje se unose putem hrane (riba, mleko, jaja, meso), na taj način se smanjuje pojava nekih tegoba kao što su zatvor, nadutost stomaka, dijabetes, problemi  vezani za kostobolju. Enzimi papaje su u mogućnosti da demaskiraju ćelije raka, oslobode ih od fibrinske ovojnice, pa na taj način omogućavaju sopstvenom imunom sistemu da prepozna maligne ćelije i da na njih uspešno deluje. Bečki profesor dr.Wrba smatra da bi se sistematskim uzimanjem enzima papaje u ishrani postigao profilatički efekat i da bi se rizik za pojavu malignih bolesti sveo na polovinu. U Brazilu se od semenki papaje priprema uljni rastvor koji se koristi kao sredstvo za suzbijanje crevnih glista. Koštice papaje skrivaju dragocenu lekovitu snagu.

GUAVA – slatka i mirisna mekana voćka. Meso joj je belo – žuto ili ružičasto – crveno, a  ukus veoma sličan jabuci i kruški. Boja tanke kore može varirati od žute i crvene do purpurno crne. Koristi se u sirovom stanju, u salatama i za piće. Guava je odlična za detoksikaciju  (čišćenje) organizma, a i preporučuje se u redukcionim dijetama, kada se želi smanjiti telesna težina. Postoje mnoge sorte, pa guava može biti velika poput  jajeta, ili pak veće jabuke. Semenke su ukusne i jestive, a bogate su vitaminom E. Kupovati plodove koji se udube na lagan pritisak dlana, ali nemaju nikakve mrlje po kori. Samo potpuno zrele plodove guave možete jesti. Guava je veoma korisna za ljudski organizam, jer poboljšava mišićni tonus, ubrzano i efektno razgrađuje tvrdokorni celulit, zaustavlja prerano starenje kože i stvaranje bora, ubrzava regeneraciju kože i reguliše mikrocirkulaciju krvi, a ujedno i jača imunitet jer sadrži velike količine dragocenog vitamina C. Guavu treba jesti sa korom, jer ona sadrži dosta vitamina C. Ima i dosta magnezijuma, vitamina A I kalijuma, značajnih za podizanje imunog sistema u periodu kad vladaju virusi i infekcije

MANGO –  je jedan od najukusnijih i najsočnijih tropskih voćki. Plod je izduženog ovalnog oblika, zelene, žute i naranđaste boje. Može se jesti svež, kao sastojak voćnih salata ili u vidu sokova. Mango se sastoji od 80% vode. Izuzetno je dobar izvor beta karotena, vitamina C, kalijuma. Mango sadrži važan enzim mangain. Reč je o enzimu koji podstiče probavu. Zahvaljujući svom sastavu, poboljšava varenje. Odličan je diuretik, zbog visokog sadržaja minerala kalijuma, pa je koristan u borbi protiv celulita. Zbog visokog sadržaja oksalne kiseline, ne preporučuje se u ishrani osoba koje pate od bubrežnih kamenčića.

Važna napomena – voće se konzumira po letnjem računanju vremena između 17h i 19h, a po zimskom računanju vremena između 16h i 18h, svaki drugi ili treći dan u količini manje posudice.

 

Salata od manga i pečuraka

400 g pečuraka, 400 g manga u komadima,1 zrela banana, 2 kašike limunovog soka, 3 kašike hladno ceđenog maslinovog ulja, 4 kašike rena, kašičica mlevenog lešnika, malo karija, so i biber.

Isečene sveže pečurke, mango i banane pomešati sa uljem, limunovim sokom, karijem, biberom, renom i solju. Ohladiti i servirati sa isečenim lešnicima.

 

Salata od peršuna sa avokadom

50 g, peršuna očistiti, oprati i osušiti. 5 strukova mladog luka ili praziluka očistiti, oprati i iseći na kolutove,1/2 zrelog avokada (100gr.), iseći na pola, odstraniti jezgro, a zatim te polovine iseći poprečno na tanke kolutove. 30 g. pečenog telećeg mesa iseći na uske trake. Preliv za salatu spremiti od 1 supene kašike sirćeta sa 1 kašičicom maslinovog ulja i začinom – so, biber, šećer. Servirati peršun, luk i avokado. Pre toga staviti pačiće telećeg mesa.

Mirjana Ljutić, nutricionista